eksperymenty dzieci czy na nie pozwalać

Czas na eksperyment!

Nasza cywilizacja wciąż się rozwija. Ludzie nieustannie szukają nowych rozwiązań, chcą ułatwiać sobie życie i wciąż są ciekawi świata – nie wszystko przecież zostało odkryte. Gdzie byśmy byli, gdyby ktoś nie odkrył, jak rozpalić i kontrolować ogień; gdyby ktoś nie wymyślił koła lub Internetu? Tak wiele przedmiotów, które nas otaczają i z których codziennie korzystamy to właśnie czyjś pomysł i czyjeś eksperymenty. Każdy wynalazek zaczyna się od myśli, pomysłu, zastanowienia. Później jest etap eksperymentowania i w drodze prób i błędów powstaje to, co wcześniej pojawiło się w umyśle. Czy nie jest to piękne i niesamowite? Oczywiście! Nasze mózgi są wspaniałe! 

 

Dzieci kochają eksperymenty. Nawet te, które nie lubią się brudzić (wystarczy zadbać o odpowiednie ubranie). Już od najmłodszych lat sprawdzają, jak działa otaczający je świat. „Kiedy rzucę mocno, zabawka upadnie dalej, a kiedy lekko – upada bliżej”; „Jak smakuje podłoga? A może banan smakuje lepiej?”; „Kiedy poruszam tą zabawką ona grzechocze, a kiedy ją naciskam – piszczy”. To wszystko to właśnie doświadczanie świata. Dzieci kochają też eksperymentować na swoich rodzicach, sprawdzać, dlaczego i na jakie zachowania reagują oni radością lub złością, kiedy płaczą. Każdy człowiek, od najmłodszych lat, sprawdza jak działa wszystko, co nas otacza.

 

 

Doświadczanie nauki „na własnej skórze” przynosi najlepsze rezultaty. Dziecko najpierw słucha informacji. Widzi wszystkie składowe potrzebne do wykonania badania, może je dotknąć, a na końcu widzi efekty swoich działań. Zadaniem nauczyciela jest później wytłumaczyć dlaczego wynik eksperymentu był właśnie taki. Podczas eksperymentowania dziecko wchłania wiedzę wszystkimi zmysłami i ma przy tym mnóstwo radości. 

 

Czy pozwalać dzieciom na eksperymenty?

Czy dziecko brudzi dom podczas swoich doświadczeń? Niestety, najczęściej tak. Czy mimo wszystko warto mu na to pozwolić (w granicach rozsądku)? Oczywiście! Bałagan da się uprzątnąć, a zapał do eksperymentowania łatwo zgasić… Dzięki eksperymentom dziecko ma poczucie sprawstwa, wie, że ma wpływ na to, co za chwilę się stanie, widzi rezultaty swoich działań. Dbajmy o bezpieczeństwo dzieci, a doświadczenia dadzą dzieciom mnóstwo radości i wiele korzyści. 

 

„Eksperymentowanie wzbogaca dziecięce umiejętności, kształtuje charakter, ujawnia zdolności i predyspozycje, a także rozwija inteligencję. Określa zdolność do organizowania swoich działań, kierowania nimi i obserwowania efektów. Dzięki temu dziecko w przyszłości staje się osobą samodzielną i niezależną.”

 

Pozwólcie zaskoczyć się niezwykłą logiką i inteligencją Waszych dzieci. Bądźcie obecni podczas eksperymentów, dbajcie o bezpieczeństwo, ale nie negujcie, nie pouczajcie. Bądźcie towarzyszami tych zabaw. Podsuwajcie ciekawe pomysły. W Internecie znajdziecie mnóstwo sprawdzonych eksperymentów, które można wykonać w domu lub ogrodzie, a które zachęcą Wasze dziecko do poznawania świata. Nie pozwólcie też, by ktokolwiek gasił ciekawość dziecka. Podsycajcie ten płomień, bo to właśnie odważni, pełni pasji ludzie tworzą świat ciekawszym i lepszym miejscem.

 

Hania Dzióbek - nauczyciel w Przedszkolu Łobuziaki 

Warto przeczytać


													eksperymenty dzieci czy na nie pozwalać

Co z tą technologią? Wpływ ekranów i elektroniki na rozwój dzieci


													eksperymenty dzieci czy na nie pozwalać

Chwyt pisarski