Ekologia zaczyna się w domu - wychowanie ekologiczne dzieci

Ekologia zaczyna się w domu

„Zostawcie nam czysty kawałek świata. Zostawcie nam strumyka czysty bieg. Zostawcie nam lasy, ogrody w kwiatach, czyste powietrze, zimą czysty śnieg. Zostawcie nam czysty kawałek plaży. Zostawcie morza czystość pośród fal. Pozwólcie nam o życiu pięknie marzyć. Gdy nie ma marzeń, w duszy rośnie żal.” To fragment utworu Marka Grechuty z albumu „Piosenki dla dzieci i rodziców” z 1991 roku. To piosenka mojego dzieciństwa. A ja mam 30 lat. Ta piosenka była aktualna wtedy, teraz powinna być dziecięcym hymnem…
 

Wychowanie ekologiczne zaczyna się w domu

Nawet jeśli dziecko spotka na swojej drodze nauczyciela, który kocha przyrodę i który wiele mówi o dbaniu o nią, to i tak najważniejsze będzie to, co dzieje się w domu. Czy tata zwraca uwagę na segregowanie śmieci, czy mama opowiada o roślinach, zwierzętach i ich powiązaniach z naszym ludzkim życiem? Czy rodzice zwracają uwagę na niszczące środowisko decyzje i zachowania? Czy dbają o ekologię na zakupach? Czy biorą udział w ekologicznych przedsięwzięciach, np. sadzenia drzew? To rodzice są dla dzieci przykładem, z którego biorą dla siebie najwięcej. 

Nawyki ekologiczne należy kształtować od wczesnego dzieciństwa. Nawyki rodziców stają się nawykami dziecka. Najważniejsze to uczyć tego, w co sami wierzymy i co praktykujemy, gdyż przekonanie dzieci do zachowań, których nie obserwują we własnych domach, jest bardzo trudne. 

 

 

 „Z drugiej strony, zainteresowanie dziecka ekologią to doskonały moment na rewolucję we własnym domu - jeżeli dotychczas popełnialiśmy jedno eko-przestępstwo za drugim, to najwyższa pora to zmienić. Na dobre decyzje nigdy nie jest zbyt późno.” Jeżeli sami potrafimy kochać przyrodę, doceniać jej niesamowitość i złożoność, wiemy, jak bardzo powinniśmy być jej wdzięczni i jak bardzo ją krzywdzimy, naturalnym jest, że mówimy też o tym swoim dzieciom. Niech dziecko będzie w takich rozmowach równym partnerem. Pozwólmy zadawać mu pytania i odpowiadajmy szczerze. Jeżeli czegoś nie wiemy, może warto to wspólnie sprawdzić. Uczulajmy dzieci na nasz wpływ na środowisko naturalne i pracujmy razem nad poprawą złych nawyków. Pokażmy dzieciom, że mają w sobie siłę i potrafią zmieniać świat na lepsze. 

 

Co można zrobić w ramach edukacji ekologicznej w domu? 

  • „Dawaj przykład. Podczas spacerów zwróć uwagę dziecka na otaczającą przyrodę. Rozmawiaj o ciekawych roślinach, zwracaj uwagę na pomniki przyrody, oceniaj stan czystości jezior, porządek panujący na ulicach w parku.
  • Segreguj śmieci razem z dzieckiem. Ucz w domu segregować śmieci. Z plastikowych butelek, rolek po papierze można wspólnie z dzieckiem wykonać stworki, kukiełki.
  • Bierz udział w akcjach. Informuj dziecko o ogólnoświatowym dniu Sprzątania Świata i znaczeniu tej akcji dla życia na ziemi.
  • Rozmawiaj. Uświadamiaj dziecko o niebezpieczeństwach grożących życiu ludzi, spowodowanych zanieczyszczeniami i dewastacją. Przeglądaj z dzieckiem atlasy, oglądaj filmy przyrodnicze, zadawaj dziecku pytania i pozwól mu odpowiadać.
  • Oszczędzaj i ucz oszczędzać. Wprowadź zasadę oszczędzania wody podczas mycia rąk i zębów, gaszenia zbędnego oświetlenia, wyłączania nieużywanych urządzeń elektrycznych, itp.
    Załóż ogródek.  Załóż z dzieckiem uprawę roślin w domu „od nasionka do rośliny”.
  • Na ile to możliwe, zrezygnuj z plastiku. Zwróć uwagę dziecka, że ochronie środowiska sprzyja używanie wielorazowych opakowań.
  • Nie wyrzucaj, ale naprawiaj. Nie przyzwyczajaj dziecka do tego, że jak coś się zniszczy, to należy to wyrzucić, bo kupienie nowej rzeczy jest prostsze niż naprawienie starej.
  • Bądź konsekwentny. Gdy zawiesisz karmnik dla ptaków za oknem malucha, nie zapomnij sypać tam ziaren. Maluch, widząc, że naprawdę angażujesz się w swoje działania, uczy się systematyczności.”

źródło: „JAK WYCHOWAĆ MAŁEGO EKOLOGA”

 
Drogi Rodzicu, pozwól wyrosnąć Twojemu dziecku na wrażliwego, pełnego empatii i odpowiedzialnego człowieka. Zainteresuj się ekologią dla Twojego dobra, oraz dobra Twojej rodziny. Ucz dzieci wdzięczności i miłości do przyrody. Pokaż dziecku, jakie niesamowite są zwierzęta oraz rośliny, jak niebywała jest ich mądrość i jak niesamowicie nasze losy są splecione z losem natury. „Świat jest wspaniałym darem od prawieków, i nie zastąpi go komputer żaden. Więc nie zapomnij dorosły człowieku, pozwolić nam iść jego darów śladem.” 

 

Hania Dzióbek - nauczyciel w Przedszkolu Łobuziaki