książki o emocjach dla dzieci i rodziców

Książki o emocjach dla dzieci i rodziców

Nasze dzieci ucząc się świata wokół i siebie samych przeżywać będą różne emocje. Będą się złościć, czuć smutek, strach i zazdrość. Jako rodzice nie powinniśmy zabraniać im jakichkolwiek z emocji, ale wspierać w zrozumieniu ich i radzeniu sobie z nimi. 

W zeszłym tygodniu, w ramach cyklu rozmów live, poruszyliśmy temat agresji i trudnych emocji u dzieci. Temat spotkał się z takim zainteresowaniem, że postanowiliśmy przygotować Wam zestawienie polecanych książek. Wśród naszych poleceń znajdziecie zarówno książki dla rodziców, jak i te dla dzieci. Mamy nadzieję, że pozwolą one Wam bardziej zrozumieć, jak interpretować wybuchy złości, jak uczyć dzieci radzenia sobie z trudnymi emocjami i ułatwią codziennie rodzicielskie wyzwania. 

Link do nagrania z rozmowy znajdziecie tutaj

 

Książki dla rodziców

 

 

Self-reg - Self Reg Shanker Stuart

Książką często doceniania, która pomogła wielu rodzicom. Autor proponuje naukę samoregulacji, mającą pomóc dzieciom samodzielnie zmieniać ich zachowanie. Poprzez zauważenie swoich emocji i zarządzanie nimi dziecko może samo powrócić do stanu zrównoważenia. Techniki Stuarta Shankera są mocno poparte badaniami naukowymi. Zdecydowanie jest to umiejętność, której rozwój powinniśmy wspierać w naszych dzieciach. Opanowanie samoregulacji pomaga radzić sobie z trudnymi doświadczeniami, pozwala przezwyciężyć frustrację i sprzyja zdolności uczenia się i współpracy z innymi. 

Egzemplarz niezbędny w biblioteczce każdego rodzica!

Książka dostępna tutaj.

 

Dziecko z bliska. Zbuduj z dzieckiem szczęśliwą relację - Agnieszka Stein

Autorka tłumaczy, czym jest rodzicielstwo bliskości i czym ta koncepcja różni się od bezstresowego wychowania. 

Książka wskazuje, w jaki sposób otworzyć się na młodego człowieka i zbudować z nim silną więź. Mocno porusza temat samoregulacji emocji i rozwoju rodzicielskich kompetencji. Znajdziecie tu wskazówki, jak wyznaczać granice i troszczyć się o potrzeby swoje i dziecka. Dowiecie się, dlaczego kary i nagrody nie przynoszą efektu oraz w jaki sposób pomóc młodemu człowiekowi wyrażać emocje i nauczyć się akceptować trudne uczucia. Znajdziecie tu też obalanie wychowawczych mitów, które zadomowiły się w społecznej świadomości.

Książka dostępna tutaj.

 

Zintegrowany mózg - zintegrowane dziecko - Daniel Siegel, Tina Bryson

Neurobiolog i psychiatra dziecięcy w duecie z psychoterapeutą dziecięcym stworzyli przyjazny rodzicom przewodnik nt. inteligencji emocjonalnej dzieci. Jeśli Twój dwulatek wpada w histerię na środku sklepu, przedszkolak odmawia ubrania się, zdecydowanie jest to poradnik dla Ciebie. 

W książce znajdziecie 12 strategii kształtujących umysł dziecka i wyjaśnienia, w jaki sposób funkcjonuje ludzki mózg i jakie zmiany zachodzą w nim pod wpływem różnych doświadczeń. Zawarte tam zalecenia dla różnych grup wiekowych pomogą Wam wpływać na rozwój Waszych pociech, aby były one w pełni zintegrowane, zrównoważone i szczęśliwe!

Książka dostępna tutaj.

 

Grzeczne dziecko. Poradnik dla mądrych rodziców - Daniel Siegel, Tina Bryson

Kolejna książka duetu Siegel i Bryson. Tym razem autorzy skupiają się mocniej na dyscyplinie, jednak wciąż nie brakuje tu podparcia badaniami naukowymi i wykorzystania specyfiki funkcjonowania mózgu. Dowiecie się stąd m. in., jak przekształcić trudną sytuację w okazję do nauki i rozwoju, przerywając błędne koło przewinień, wymówek i kar.

W ich książce znajdziecie też praktyczne porady, jak konsekwentnie wytyczać jasne i wyraźne granice, okazując dziecku empatię, miłość i szacunek. Czeka tu też na Was 8 strategii przestawienia zachowań dziecka na nowe, właściwe tory i omówienie 20 błędów, które przy dyscyplinowaniu popełniają nawet najlepsi rodzice wraz ze wskazówkami, jak ich unikać. 

Książka dostępna tutaj.

 

Najszczęśliwsze dziecko w okolicy - Harvey Karp

Książka szczególnie polecana rodzicom młodszych dzieci. Światowy bestseller, z którego dowiecie się, jak zrozumieć bunt 2latka lub co zrobić z nadąsanym przedszkolakiem. Autor książki to ceniony pediatra i ekspert od rozwoju dzieci. W swojej książce przeprowadzi Was przez metodę redukowania napadów złości i wskaże, jak im zapobiegać.

Idealna dla rodziców chcących przygotować się na trudne chwile w życiu malucha.

Książka dostępna tutaj.

 

Trudne emocje u dzieci - Ross W. Greene

Z książki dowiecie się, jak współpracować z dzieckiem, by nauczyć dostosowywania się, tolerowania frustracji i rozwiązywania problemów. Autor przekazuje wiedzę o tym, jak pozytywnie reagować na codzienne sytuacje i wzmacniać poczucie wartości młodego człowieka. Kładzie nacisk na faktyczne przyczyny zachowań i uczy, jak przewidywać wybuchy agresji i skutecznie im przeciwdziałać.

W książce znajdziecie konkretny plan działania wraz ze wskazówkami!

Książka dostępna tutaj.

 

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły - Faber Adele, Mazlish Elaine

Bezcenny poradnik dla każdego rodzica, który podpowie Wam, jak zmienić swoje zachowanie, by wpłynąć na przemianę swoich dzieci. Obustronne zrozumienie w relacji rodzic-dziecko jest bardzo ważne we wspieraniu młodego człowieka w radzeniu sobie z emocjami. Autorzy pokazują, dlaczego sztuka komunikowania się z dziećmi wcale nie musi być trudna i podsuwają praktyczne wskazówki na skuteczne porozumiewanie się z dziećmi.

Książka dla wszystkich rodziców, którzy chcą sprawić, by ich dzieci poczuły się rozumiane.

Książka dostępna tutaj.

 

 

Książki o emocjach dla dzieci

 

 

Wielka księga emocji - Esteve Pujol, Bisquerra Alzina Pons Rafael

Książka na przykładzie baśni i opowieści wprowadza dzieci w świat uczuć i uczy, jak rozpoznawać, nazywać i okazywać emocje. Pokazuje, że nie ma uczuć dobrych i złych, ale podkreśla też, jak nad nimi panować. 

Podzielona jest na trzy części – część pierwsza, „Moje emocje”, zawiera opowiadania o wartościach. Część druga, „Zbliżają mnie”, mówi o pokonywaniu przeszkód i uczy pozytywnego podejścia. Ostatnia, trzecia część książki, „Do innych”, podsuwa z kolei pomysły na polepszenie relacji z otoczeniem i wskazuje, jak naprawić niektóre błędy. 

Książka dostępna tutaj.

 

Emocje. Niby nic, a jednak… - Catherine Dolto

"Emocje. Niby nic, a jednak…” to książka, która pomaga dzieciom zrozumieć ich emocje, dowiedzieć się skąd się biorą i wyjaśnia motywy niektórych zachowań. Autorka tłumaczy dzieciom chociażby to, dlaczego maluchy czasem myślą, że nie lubią mamy, choć przecież ją kochają. Każdy z rozdziałów zakończony jest „Słówkiem od Dr Cat”, który na konkretnych przykładach wyjaśnia omówione wcześniej treści.

Każda emocja jest tutaj nazwana i opisana. Pozwala przyjrzeć się temu, jak różnie dzieci i dorośli widzą świat. Po przeczytaniu tej książki zauważycie, jak wiele z pozoru błahych dla dorosłych rzeczy, wywraca świat dziecka do góry nogami.

„Emocje. Niby nic, a jednak…” to książka, którą dzieci mogą czytać samodzielnie, jednak nawet jeśli potrafią, polecamy Wam przeczytać ją wspólnie. Sami z pewnością też wiele z niej wyciągniecie. Idealna dla rodziców, którym trudno przychodzi rozmawianie z dziećmi o emocjach. 

Książka dostępna tutaj.

 

Relacje - Catherine Dolto

Druga książka dr Dolto - "Relacje" - to kolejna skarbnica wiedzy, którą szczególnie polecamy dzieciom, które znalazły się w nowej sytuacji, np. poszły do przedszkola lub uczą się funkcjonować w nowej rzeczywistości. 

„Relacje” dzielą się na 4 opowiadania: “Przedszkole”, “Na stołówce”, “Przyjaciele o różnych kolorach skóry”, “Rodzeństwo”. Każde z opowiadań, podobnie w publikacji o emocjach, kończy się uwagami dr Cat nt. obaw i problemów, jakie może mieć dziecko w związku z omówionymi sytuacjami.

 

 

W książce sporo jest o przyczynach sporów, zwłaszcza między rodzeństwem. Autorka wyjaśnia dzieciom, że nie zawsze wszystko będzie im się podobać i że trzeba to zaakceptować.

W książce poruszone są różne tematy, również tabu, np. śmierć. Jeśli nie chcecie od razu odkrywać dzieciom wszystkich opowiadań, możecie najpierw przeczytać ją sami i zastanowić się kiedy i w jaki sposób porozmawiać o tym z dzieckiem.

Książka dostępna tutaj.

 

„Emocje. Niby nic, a jednak…” i „Relacje” napisała dr Catherine Dolto, córka jednej z najsłynniejszych psychoanalityczek zajmujących się badaniem dzieci – Francoise Dolto.

Obie książki napisane są w prosty, przystępny dla dzieci sposób. Autorka zwraca się bezpośrednio do małego czytelnika i pomaga mu zrozumieć co nim kieruje. Zdecydowanie są to książki, które pomagają dzieciom zrozumieć otaczający je świat, poznać siebie, swoje uczucia i krok po kroku budować swoją tożsamość.

 

A królik słuchał - Cori Doerrfeld

Prosta w przekazie, ale dobrze obrazująca dziecięce uczucia - dla dziecka i rodzica. Książka pokazuje, jak różne emocje mogą pojawiać się u dzieci wydawać by się mogło z błahego powodu. 

Wzruszająca, pięknie oprawiona graficznie historia o emocjach, złości, frustracji i stracie. Rodziców uczy, jak reagować właściwie, a dzieciom pokazuje, że złość można okazać na wiele sposobów i nie należy jej unikać, bo to emocja jak każda inna. 

Książka dostępna tutaj.

 

Tęskniący Zenon i żyrafa, Przyjaciele żyrafy - Aneta Ryfczyńska, Joanna Berendt

Książki opisują świat relacji z perspektywy dziecka, uczą odkrywania i nazywania swoich uczuć i potrzeb. 

W “Tęskniący Zenon i żyrafa” na przykładzie mieszkańców Leśnego Zakątka dzieci uczą się, jak dzielić się swoimi zmartwieniami i radościami, jak rozmawiać o swoich emocjach z bliskimi. W “Przyjaciele Żyrafy” znajdziecie natomiast bajki o tym, jak rozpoznawać uczucia i akceptować siebie i innych.

Książka dostępna tutaj.

 

 

Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości - Ulf Stark

Klasyk szwedzkiej literatury dla dzieci pokazuje, że czasem doświadczamy emocji, które ciężko nazwać. Głównymi bohaterami książki jest para przyjaciół - chłopiec Cynamon i króliczka Trusia. Odkrywają, że w pewnych sytuacjach zaczynają targać nimi przeróżne uczucia; od złości, przez wstyd i zazdrość, po radość. Autor w lekki i prosty sposób opowiada o przyjemnych i przykrych emocjach, jakich możemy doświadczyć w kontaktach z drugim człowiekiem i wskazuje, jak możno sobie z nimi radzić. 

Książka dostępna tutaj.

 

Kolorowy potwór - Anna Lienas

Bestsellerowa książka dla dzieci o tym, jak nazywać emocje. Sugerowaną przez autorkę metodą poukładania emocji jest przypisanie każdej z nich koloru. 

Książka w zabawny i bardzo plastyczny sposób uczy rozpoznawania i nazywania uczuć. Podpowiada, co robić, gdy wszystkie się nam zmieszają i poczujemy się zagubieni. Jest idealnym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy z dzieckiem o emocjach.

Oryginalne ilustracje z pewnością zachęcą niejedno dziecko do stworzenia własnych rysunków, podziałów i znalezienia swojego sposobu wyrażania emocji.

Książka dostępna tutaj.

 

 

Serdecznie polecamy zajrzeć do takich książek i wracać do nich co jakiś czas. Zwłaszcza w tym trudnym czasie, w którym wszyscy się teraz znaleźliśmy. Rozmawiajmy z dziećmi o ich emocjach, pomagajmy im je zrozumieć i nie zapominajmy o swoich!

Warto przeczytać


													książki o emocjach dla dzieci i rodziców

Jak powiedzieć dziecku prawdę o Mikołaju?